H8JF50

H8JF50

3. feladat

2015. február 21. - valumeister
  • Te mit gondolsz arról, hogy alapvetően milyen a technológia és a társadalom viszonya? Melyik határozza meg melyiket? Miért?

Véleményem szerint a kérdésre nincs exakt válasz, azaz nem jelenthető ki egyértelműen, hogy a társadalom határozza -e meg a technológiát , vagy fordítva. A technológiának alapvetően óriási befolyása van a társadalmunkra,hiszen elég csak a XXI . századi információs társadalmat összevetni a korábbi századok társadalmával. Ugyanakkor a technológia nem minden esetben hat ugyanúgy a társadalomra, hiszen az hogy a technológiát hogyan használjuk, az az adott társadalmi csoporttól is nagymértékben függhet. Jó példa erre a Kis Gergely tanár úr által említett tavalyi féléves példa, amikor a mélyszegénységben élő magyar embereknek próbálták elmagyarázni mire is jó az internet. Két kérdést tettek fel vele kapcsolatban: hogy lehet -e ismerkedni és hogy megtudják -e nézni, hogy mikor jön a segély? Amint láthatjuk itt más típusú hatást gyakorol a technológia a társadalomra, mint mondjuk az egyetemisták körében, akiknek a társadalma már egy másik világba is kivetül, s egyszerre vannak / vagyunk jelen az anyagi világban és az internet világában. A társadalom hatása a technológiára pedig ugyanúgy lehet nagymértékű, hiszen az egyes társadalmi problémák megoldására gyakran a technológia ad választ. Személy szerint társadalmi problémának tekintek 1-1 háborút is, amelyre -bármilyen szörnyű is ezt így leírni - de gyakran a technológia ad választ (ENIGMA vs. Turing gép) , s ezáltal feloldhat valamilyen társadalmi feszültséget. 

Összességében tehát mindkettő egyszerre kis lépésenként hat a másikra, melynek eredményeképpen mindkettő párhuzamosan fejlődik. 

  • A cikkben és az órán bemutatott elméletek közül melyiket találod a leghasznosabbnak? Miért? Hasonlítsd össze az általad kiválasztott elméletet a többivel, írj legalább 3 pozitív érvet az általad választott elmélet mellett és 3 negatívat a többiekkel szemben.

Bruno Latour szereplő-hálózat elmélete közel áll ahhoz a világhoz, amelyben jelenleg is élünk. Egyrészt azért, mert a humán-természet és a technológia között egyre vékonyabb a határvonal. Másrészt nagyon jó példának tartom a társadalom és a technológia egymásra gyakorolt hatására azt, ahogy egy szoftveren keresztül bemutatja, hogyan hatnak egymásra. Harmadrészt pedig egyetértek azzal, hogy a hálózatra egyfajta szövetségként tekinthetünk, egy közös probléma megoldása érdekében.

A 3 negatív érvem a többi elmélettel szemben pedig a következő lenne. Egyrészt a technológia lehet nem ideológiamentes, de véleményem szerint nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy valóban egy globális világról és egy összefogó társadalomról beszéljünk, ahol nem számít, hogy kinek milyen vallása vagy bőrszíne van. Továbbá A lovak farának mérete és az űrhajók mérete közötti összefüggés szerintem egy kicsit "pillangó-hatás"-ra emlékezet, amely kissé klisés véleményem szerint. Az utolsó negatív érvem pedig csupán az lenne, hogy nem teljesen értem, hogy a SCOT elmélet miért nem foglalkozik a társadalom-technológia egymásra gyakorolt viszonyával.  

 

A bejegyzés trackback címe:

https://h8jf50.blog.hu/api/trackback/id/tr337193735

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása